f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s   GRY | SERWERY GIER | BANNERY
 



 
 
 





  f·p·p · c·o·n·d·i·t·i·o·n · z·e·r·o | ...

Condition Zero

Drużyny

SAS UK:

Special Air Service, SAS - 22. Pułk Specjalnej Służby Powietrznej. Elitarna brytyjska jednostka uderzeniowa, której motto brzmi "Kto ma odwagę, zwycięża" (Who Dares Wins), powstała w 1941 z inicjatywy oficera armii brytyjskiej porucznika Davida Stirlinga. Wpadł on na pomysł stworzenia specjalnej grupy uderzeniowej. Pomysł Sterlinga polegał na zastosowaniu małych 5-cio osobowych grup zamiast 200-tu osobowych oddziałów, do zwalczania celów. Stirling chciał by członkowie tych grup byli ludźmi wyjątkowymi. Ich selekcja, trening i wyposażenie powinno być wszechstronne, by mogli osiągnąć cel przy użyciu wszystkich dostępnych środków. Po tych sugestiach Sterlinga dostrzeżono potrzebę takich działań i w 1943 awansowano go do stopnia kapitana oraz polecono stworzenie takiej jednostki, tak powstał pierwszy regiment SAS. Jednostka, będąca częścią Zgrupowania Sił Specjalnych Wielkiej Brytanii, ma swoją bazę w Hereford.

W 1943 oddział SAS poniósł straty wkraczając na terytorium zajęte przez państwa Osi. Sterling dostał się do niewoli i przebywał w niej do końca wojny. Szwadron nr 1 przemianowano na Specjalny Oddział Uderzeniowy. Brat Sterlinga przejął dowództwo nad szwadronem nr 2. Stworzono specjalną grupę wodną. W czasie walk w Omanie w 1972 w bitwie o Mirbat dziewięciu żołnierzy SAS pojmało 250 omańskich rebeliantów. 1979 szkolili afgańskich mudżahedinów i walczyli u ich boku przeciwko Rosjanom. Jedną z najbardziej śmiałych i niebezpiecznych misji SAS był szturm na ambasadę Iranu w Londynie w 1980. Oddział, biorący udział w tej operacji, która odbywała się na oczach kamer telewizyjnych, uwolnił pozostałych zakładników i zabił pięciu z sześciu terrorystów. W czasie wojny w Iraku w 1991 roku, SAS przekroczyło linię frontu wroga w poszukiwaniu irackich SCUD -ów.


Specnaz:

Specnaz jest jedną z form sowieckiej wojskowej rozwiedki, która klasuje się między zwiadem a wywiadem. Jest to nazwa nadawana oddziałom szturmowym razwiedki w których występują połączone elementy szpiegostwa, terroryzmu i działań partyzanckich na wielką skalę. W sensie osobowym obejmuje bardzo zróżnicowany wachlarz ludzi: tajnych agentów - rekrutowanych przez sowiecki wywiad wojskowy spośród cudzoziemców - do przeprowadzania operacji szpiegowskich i terrorystycznych; jednostki zawodowe składające się z najlepszych sportsmenów kraju; jednostki utworzone ze zwykłych, ale dokładnie wyselekcjonowanych i dobrze wyćwiczonych żołnierzy.

Symbolem Specnazu jest wilk. Termin Specnaz jest zbitką słów "specjalnoe naznacznije", co znaczy "specjalne przeznaczenie". Specnaz różni się od innych form rozwiedki tym, że nie tylko szuka i znajduje ważne obiekty wroga, ale w większości wypadków atakuje je i niszczy. Specnaz jako część GRU (sowiecki wywiad wojskowy) jest przeznaczony przede wszystkim do akcji w czasie wojny i w ostatnich dniach i godzinach przed jej wybuchem. Ale i w czasie pokoju Specnaz nie próżnuje. W czasie II wojny światowej powstały bataliony gwardyjskie Specnazu do działań na tyłach przeciwnika ale i brygady wojsk inżynieryjskich Specnazu. Żeby uniknąć stosowania prawdziwej nazwy Specnaz, samodzielną brygadę i batalion określano mianem "minerzy gwardii". Liczebność Specnazu rosła bardzo szybko. Poza oddziałami działającymi za linią wroga formowano również jednostki tj. bataliony radiowe do niszczenia łączności wroga. Operacje przeprowadzane przez "minerów" wyróżniały się brawurą i skutecznością. Pojawiali się zwykle na krótką chwilę, robili co do nich należało, szybko i dobrze a następnie wracali skąd przyszli. Głównym transportem za linię wroga był zrzut na spadochronach.

Po zakończeniu II wojny światowej Specnaz przestał istnieć na kilka lat. Reorganizował się za sprawą Wiktora Kondratiewicza Karczenko, który uważany jest właśnie za ojca współczesnego Specnazu. Karczenko wybrał spośród studentów Akademii Sztabu Generalnego grupę sportsmenów i trenował ich osobiście w wykonywaniu wielu trudnych zadań. Sam na własne ryzyko zdecydował się rozwijać i przygotowywać swoich żołnierzy do działań w warunkach ekstremalnych. Po pokazie możliwości swojej grupy podczas licznych manewrów otrzymał oficjalną zgodę na stworzenie batalionu do przeprowadzania operacji na tyłach wroga, w pobliżu jego broni nuklearnej i punktów dowodzenia.

Spośród trzech podstawowych elementów Specnazu najważniejszą stanowią jednostki bojowe, składające się z żołnierzy ponadprzeciętnych, wyjątkowo silnych, wytrzymałych i szczególnie lojalnych. Po skomplikowanej selekcji w wyborze kandydatów do Specnazu, żołnierze są grupowani i przewożeni do jednostek bojowych, gdzie przechodzą intensywny kurs trwający kilka tygodni. Najlepszych następnie wysyła się do jednostek szkoleniowych Specnazu, z których po 6 miesiącach wracają w stopniu sierżanta. Po zaliczeniu do Specnazu i odsłużeniu 2 lat żołnierz ma trzy możliwości: może zostać oficerem i wstąpić do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Powietrzno-Desantowych, może zostać zawodowym żołnierzem Specnazu po dodatkowych kursach lub może wybrać rezerwę.

Po rozpadzie ZSRR dla Specnazu, podobnie jak dla całej armii, nastały złe czasy. Część jednostek została rozwiązana, niektóre np. 15 Brygada Specjalnego Przeznaczenia stacjonująca w uzbeckim mieście Czyrczyk - podporządkowano władzom nowych republik. Stacjonująca w niewielkiej białoruskiej miejscowości Marjina Górka 5 Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia od 1991 roku stała się jednostką Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Brygada wykonuje swe zadania najlepiej jak może. W jednostce służy 48 kobiet. Ich błękitny beret oznacza przynależność do elity.

Specnaz w Rosji to obecnie wiele jednostek, z których najbardziej znany jest Specjalny Oddział Szybkiego Reagowania.

Do Specnazu trafiają osoby wyjątkowo silne, wytrzymałe i szczególnie lojalne. Po skomplikowanej selekcji, żołnierze są grupowani i przewożeni do jednostek bojowych, gdzie przechodzą intensywny kurs trwający kilka tygodni. Najlepszych wysyła się do jednostek szkoleniowych Specnazu, z których po 6 miesiącach wracają w stopniu sierżanta. Po odsłużeniu 2 lat w oddziale, żołnierz ma trzy możliwości: może zostać oficerem i wstąpić do do wyższej szkoły, może zostać, po dodatkowych kursach, zawodowym żołnierzem Specnazu lub odejść do rezerwy.

Jedna z najsłynniejszych akcji Specnazu rozegrała się w 1985 roku, kiedy do ambasady rosyjskiej w Bejrucie wtargnęli terroryści i uprowadzili kilku pracowników placówki. Terroryści zażądali aby Moskwa wpłynęła na swojego sojusznika Syrię, by ta zaniechała prób wydalenia z Libanu popierających Jasera Arafata Palestyńczyków. Michaił Gorbaczow spełnił ich żądanie, ale terroryści nie zwalniali zakładników. I wtedy do akcji wkroczył Specnaz. Dali porywaczom 48 godzin na wypuszczenie wszystkich. Gdy termin minął, Specnaz porwał czterech terrorystów a ich dowódcy przesłał odciętą głowę jednego z nich, obiecując że spotka to wszystkich. I tak zakładnicy zostali zwolnieni.


SEAL USA:

Navy SEALs, U.S. Navy's SEA, AIR, LAND, Komando Foki, elitarna jednostka specjalna przeznaczona do działań niekonwencjonalnych, działająca na morzu, w powietrzu i na lądzie. Liczy 2,5 tysiąca żołnierzy i jest najmniejszą jednostką operacyjną Stanów Zjednoczonych, podlega Marine Corps. Podzielona na 6 drużyn. Drużyny 1, 3 i 5 stacjonują w Kolorado w Kalifornii. Na wschodnim wybrzeżu w Little Creek w Wirgini stacjonują 2, 4 i 8, a przez jakiś czas także supertajna drużyna 6.

Do zadań Fok należy wspieranie konwencjonalnych sił poprzez śledzenie poczynań nieprzyjaciela i odwracanie jego uwagi, bądź bezpośrednie atakowanie celów. Navy SEALs współpracują z jednostkami straży przybrzeżnej w walce z handlem i przemytem narkotykowym, utworzyły razem z innymi krajami specjalną grupę (marynarka mętnych wód) do patrolowania wód Amazonki. Huragan to pierwszy okręt stworzony z myślą o akcjach antynarkotykowych. Wyposażony jest w 2 działka kaliber 25 mm, pociski przeciwlotnicze Stinger. Zasięg okrętu przekracza 3 tysiące km, a prędkość 30 węzłów. Podstawowym jego zadaniem jest patrolowanie obszarów morskich.

Do przenikania na wody nieprzyjaciela Foki wykorzystują kuter desantowy MARK 5. Ma on 25 metrów długości, prędkość maksymalna - 50 węzłów (90 km/h). Skonstruowano go tak by był trudno wykrywalny dla radarów. Jest szybki, zwrotny i ma duży zasięg. Konstrukcja kutra umożliwia wodowanie i przyjmowanie pontonu z marszu (specjalna rampa). Kuter uzbrojony jest w 4 karabiny 12 mm. Posiada silniki strumieniowe, załogę stanowi 6 osób. Kuter może zabrać pluton żołnierzy. Komandosi wykorzystują również 3-metrowe pontony - ważące 120 kg i rozwijające prędkość 20 węzłów (37 km/h). Zasięg tych pontonów napędzanych 55 konnym silnikiem wynosi 100 km.

W czasie zimnej wojny jednostka przeprowadziła wiele akcji podwodnych, głównie w radzieckich portach. W 1984 Foki minowały wejścia do nikaraguańskich portów. Foki wsławiły się również operacjami w Wietnamie, Grenadzie, Panamie, Pustynną Burzą, w Somalii, na Haiti i w Bośni.


GSG9 Germany:

GSG - 9 specjalna jednostka antyterrorystyczna powstała 26 września 1972 roku po nieudanej próbie odbicia przez bawarskich policjantów, sportowców izraelskich porwanych podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. Ówczesny minister spraw wewnętrznych Hans - Dietrich Genscher otrzymał zgodę na powołanie grupy specjalnej do zwalczania terroryzmu w ramach Federalnej Policji Granicznej (Bundesgrenzschutz). Oddział miał mięć status jednostki paramilitarnej, z pełnią władzy w kraju i z całkowitą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo niemieckich dyplomatów za granicą. Wcielenie tego w życie powierzono ekspertowi do zwalczana terroryzmu Ulrichowi Wegenerowi.Udało mu się stworzyć tą jednostkę w ciągu niecałego roku. GSG - 9 liczy około 300 członków - podzielonych na trzy sekcje operacyjne lub "jednostki bojowe": GSG-9/1, GSG-9/2, GSG-9/3. Pierwsza z nich to typowa jednostka antyterrorystyczna licząca około 100 ludzi dzieląca się na pięcio- i dziesięcioosobowe drużyny - tzw. Sonder-Einsatzgrupp. Są to najmniejsze grupy operacyjne w ramach GSG-9. W ich skład wchodzą strzelcy i snajperzy. Druga jednostka zajmuje się akcjami na wodzie i zwalczania terroryzmu morskiego. Jest szkolona przez instruktorów elitarnej jednostki niemieckiej marynarki wojennej Kampschwimmers. Trzecia jednostka jest grupą desantową. GSG-9 posługuje się głównie niemiecką bronią firmy Heckler i Koch. Służby pomocnicze to piloci helikopterów uznawani za najlepszych w Niemczech. GSG - 9 posługuje się kilkoma specjalnymi wersjami Mercedesa 280 GE oraz minibusami Volkswagena. Koszary jednostki mieszczą się w St. Augustin pod Bonn.


GIGN France:

GIGN, Groupe d'Intervention de la Gendarmerie Nationale, żandarmeria francuska. Jest uważana za jedną z najlepszych jednostek do zwalczania terroryzmu na świecie. Powstała 3 XI 1973 we Francji. Jej twórcą i pierwszym dowódcą był porucznik Christian Proteau. Początkowo jednostka podzielona była na dwa oddziały: GIGN 1 stacjonująca w miejscowości Maisons Alfort pod Paryżem oraz GIGN 4 która swa bazę miała w miejscowości Mont-de Marsan we Francji południowej. 1976 oba oddziały zostały połączone w jedną jednostkę. Obecnie jej siedziba znajduje się w miejscowości Satory w regionie paryskim. GIGN podlega ministrowi obrony.

Kandydatem do służby w GIGN może zostać ochotnik, który ma za sobą minimum pięcioletni okres służby w żandarmerii. Stałym elementem ich ćwiczeń jest strzelanie z rewolweru do tarczy naklejonej na kamizelkę kuloodporną jednego z żandarmów. Jednostka ta ćwiczy z takimi grupami antyterrorystycznymi jak GSG-9, SAS, GEO, HRT FBI, Delta Force, GIS. Wyposażenie to przede wszystkim pistolety maszynowe MP-5 w rożnych wersjach, pistolety SIG SAUER, HK P7, Beretta, rewolwery Manurhin 73 karabiny wyborowe FR-F2.
Mbr> Jednostka nigdy nie składała się z więcej niż 90 komandosów. Dzieli się na 4 piętnastoosobowe grupy, oddział dowodzenia i wsparcia oraz komórkę ds. rozmów i negocjacji. Jednostka zadebiutowała w Djibuti w lutym 1976 roku odbijając z rąk porywaczy autobus z 30 uczniami. GIGN brała udział w akcjach w Nowej Kaledonii, Libanie, Sudanie, Islandii na wyspach Comoros. XII 1994 roku na lotnisku Marignane pod Marsylią uwolnili pasażerów i załogę samolotu Air France uprowadzonego z Algieru przez terrorystów z GIA (Islamskich Grup Zbrojnych). O renomie formacji świadczy fakt, że ekstremiści którzy opanowali w Salwadorze ambasadę francuską i wzięli do niewoli jej pracowników, poddali się bez walki na wieść, iż na miejsce przybyli komandosi GIGN.


* Źródła:
http://wiem.onet.pl
http://serv-net.pl/~gnusr16/specnaz/html/index1.htm
http://www.ritual.com/cz/





Temat Autor Data  
Wolfenstein / RtCW / RtCW 2 / ...
Wolfmaniak 02·11·2007-15:01  


 + DODAJ NOWY TEMAT 




--------------------------------------
Autor: [FPP]BlackGhost
Aktualizacja: 02·12·2004 - 06:01



 : DRUKUJ 

     




   


f·p·p · p·r·o·d·u·c·t·i·o·n·s © 2000-2005 f·p·p productions. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Przeczytaj reklama z nami, aby dowiedzieć się jak ukierunkować swoje produkty i usługi do graczy.


Dzisiaj jest Piątek · 29 Marca · 2024
Strona wygenerowana w 0.050474 sek.